Život na samote

20.08.2017 15:52

Mnohí z nás majú dosť dnešnej uponáhľanej doby plnej stresu a napätia. Nestíhame sa venovať veciam, ktoré máme radi, pretože máme kopec povinností a často sa nemôžeme venovať ani tomu, čo je v živote dôležité, napríklad svojej rodine, deťom. Stále sme akoby v jednom kole. Aj preto sa neraz predstava takého života na samote zdá ako ideálne východisko z tohto kolotoča.

Únik pred stresom

Ľudia, ktorí sa rozhodli odísť z mesta na samotu, majú rôzne dôvody. Niektorých jednoducho nebavilo už viac žiť v znečistenom a rušnom prostredí mesta a túžili po väčšom pokoji a absolútnom súkromí. Odsťahovať sa z mesta do domčeka niekde pod horami alebo jednoducho ďaleko od všetkého a všetkých, môže naozaj vyzerať ako perfektný únik pred stresom a problémami dnešnej doby.

Žiť tak, ako žili ľudia kedysi - pokojne, pracovito, riešiť len základné veci, nemusieť sa starať o to, či naše oblečenie je alebo nie je trendy, dopriať deťom kvalitný čistý vzduch, žiť aktívne a nevysedávať pred počítačom či televízorom...  Aj to je predstava krásneho a idylického života na samote.

Odvrátená strana
Nič však nie je dokonalé a to platí aj v prípade života na samote. Niektorí ľudia, ktorí by si chceli takýto život vyskúšať, si myslia, že je to jednoduché a že sa tým vyhnú problémom. Na samote síce nebudete musieť typicky mestské problémy, no iste sa aj „mimo civilizácie“ budete musieť popasovať s množstvom peripetií.

Ak napríklad chcete žiť sebestačne a nemienite vstávať každé ráno do práce či pracovať z domu cez internet, potom si budete musieť nejako zaobstarať stravu a všetko potrebné. Môžete chovať dobytok, hydinu, každé ráno vstávať a dojiť kravy, kozy, obrábať záhradku, aby ste mali čo do úst vložiť. A to sú naozaj veci skôr pre silnejšie a odhodlanejšie osoby.

Možno si myslíte, že vám bude ďaleko od ľudí super a konečne budete mať pokoj. No je pravdepodobné, že časom vám nejaká tá spoločnosť začne predsa len chýbať. A pokiaľ chcete odísť na samotu aj so svojou rodinou, musíte brať ohľad aj na ostatných jej členov. Vaše deti nemusia byť práve nadšené, že dochádzanie do školy bude problematické, nehovoriac o nedostatku sociálnych kontaktov, krúžkov a iných možností trávenia voľného času.

O niečo lepšie sú na tom zrejme rodiny, ktoré na samote začínali od začiatku a ich deti sa tam už narodili. Tým, že nepoznajú iný spôsob života, nebudú možné deficity mestského spôsobu života až tak vnímať.

Bývať na samote naozaj nie je pre každého. Aj tí, ktorí už majú celkom po krk mestského zhonu a túžia po pokoji niekde v chalúpke pod horami, možno časom zistia, že im mesto napriek všetkému chýba a že život na samote veru nie je med lízať...

Riešenie
Ak neviete, či by život na samote bol pre vás vhodný, čo takto vyskúšať kúpiť nejaký starší domček na samote a používať ho zatiaľ aspoň ako víkendový dom. Môžete postupne skúšať tráviť čoraz dlhšie obdobie v tomto dome, napríklad letnú dovolenku, zimnú dovolenku a podobne, aby ste videli, či vám takýto spôsob života vyhovuje alebo nie.

Domy na samote sa predávajú pomerne často a nebývajú z tých najdrahších, takže by nemal byť problém nejaký zohnať. A aj keď sa tam nakoniec nepresťahujete, budete mať aspoň útočisko vo chvíľach, keď toho mestského života budete mať zasa raz po krk.

zdroj: https://lepsiebyvanie.centrum.sk

Autor: Mária

—————

Späť