Domáca výroba

26.09.2016 21:37

Tekuté mydlo

  • 1 obyčajné mydlo (jadrové, kokosové)
  • 800 ml vody
  • 20 kvapiek éterického oleja (citrón, pomaranč, mandarínka)

Mydlo najemno nastrúhame na kuchynskom strúhadle, vsypeme do prevarenej horúcej vody a necháme rozpustiť. Chladnutím sa mydlový roztok mení na gél. Ak je veľmi hustý, pridáme ešte vodu a zriedime na požadovanú konzistenciu. Do vychladnutej zmesi (menej ako 40°C) vmiešame silicu, premiešame a mydlo rozdelíme do vhodných menších nádob. Používame na umývanie rúk i celého tela.

 

Kokosový šampón

Domáci bio šampón vhodný pre všetky typy vlasov si pripravíte z týchto prísad:

  • 1 lyžička panenského kokosového oleja
  • 1 lyžička sódy bikarbóny
  • 5 lyžíc jablčného octu
  • 1 lyžica vody
  • 2 lyžice kukuričného škrobu na zahustenie – nemusí byť

V sklenenej kompótovej miske rozpustíme kokosový olej, ktorý má pri izbovej teplote tuhú konzistenciu, pomocou teplého vzduchu z fénu. Pridáme ostatné zložky, dobre prmiešame, sóda musí byť úplne rozpustená. Vlasy umývame ako pri použití bežného šampónu, dôkladne vymasírujeme pokožku hlavy a oplachujeme asi 3 minúty, pričom na záver použijeme studenú vodu. Šampón dodáva vlasom zároveň výživné látky a pri pravidelnom používaní ich ozdraví.

 
 

Suchý šampón

Bez umývania vlasov to nejde, ale občas sa pritrafí situácia, keď je potrebné vlasy rýchlo vylepšiť a upraviť do účesu. Na sporadické použitie postačí domáci suchý šampón, ktorý vďaka kukuričnému škrobu pohltí mastnotu a sóda bikarbóna navyše  odstráni z vlasov pachy. To sa môže hodiť po pobyte v zafajčených priestoroch.

Ako na to: v menšej nádobke zmiešame 3 lyžice jemného kukuričného škrobu s lyžicou sódy bikarbóny (jedlá sóda). Pomocou veľkého štetca nanášame ku korienkom vlasov práškový šampón, následne vlasy vyutierame do uteráka a zvyšky šampónu vyfúkame fénom. Tmavovlásky môžu polovicu dávky škrobu nahradiť práškovým kakaom bez cukru, ktoré vlasy zároveň krásne prevonia. Suchý šampón skladujeme v dobre uzavretej nádobke, aby nezvlhol.

 

zdroj: https://plnielanu.zoznam.sk/

 

—————

Späť