Čo o vás prezrádza vaše oblečenie?

16.10.2017 13:11

Pokiaľ človek nosí týždeň za týždňom rovnaké oblečenie, používa staré veci, ktorých nie je schopný roky sa zbaviť, potom je veľmi konzervatívny, veci hromadiaci a lipnúci na nich, má strach zbavovať sa ich. Nenecháva vo svojom živote priestor pre nové a rovnako sa chová v duševnom a emočnom živote. Má problém zbavovať sa starých myšlienok a vzorcov chovania, problém prijatia nového a aj jeho vzťahy s ostatnými ľuďmi sú zasiahnuté túžbou vlastniť.

 

Keď si človek odkladá len niektoré kúsky na určité situácie (napríklad pekný župan na dovolenku, do hotela) alebo si rezervuje isté oblečenie na nejaké zvláštne príležitosti, ide o ustálený postoj, presvedčenie, že si nezaslúži nič pekného v živote. Náprava je jednoduchá – začať nosiť pekné veci v strede týždňa, v bežnom dni.  

 

Ak človek doma nosí staré, obnosené handry, pozašívané či ušpinené od stáleho používania, tak nevníma svoju hodnotu. Je pravdepodobné, že nemá o sebe vysokú mienku a nebude v živote schopný siahnuť po vyšších métach – pokiaľ na sebe nezačne pracovať.

 

Krikľavé, výstredné a často sporé oblečenie prezrádza o svojom majiteľovi túžbu upútať, byť stredobodom pozornosti za každú cenu a zároveň môže naznačovať povrchný a plytký prístup k životu.

 

Decentné, elegantné a kvalitné oblečenie nosia ľudia, ktorí si uvedomujú svoju hodnotu a nepotrebujú, aby im to potvrdzovalo ich okolie. Tmavé farby hovoria o rezervovanosti a odstupe, svetlejšie o otvorenejšej povahe.  

 

Ak človek nosí oblečenie v ktorom vyzerá starší alebo mladší, aj to má svoju výpovednú hodnotu. Ak si človek s päťdesiatkou na krku oblieka minisukne ako v puberte, potom zjavne neprijíma sám seba a svoj vek. Opačným extrémom je prípad, keď nosí konzervatívne oblečenie štýlu serióznej dámy v mladom veku. Poukazuje to na to, že dotyčná nemá chuť prežívať prítomný okamih, neprijíma svoju mladosť a chce rýchlo zostarnúť. Rovnako to platí pre mužov i ženy.

 

Pokiaľ štýl oblečenia pripomína 19. storočie, je možné, že človek neprijíma to, že prišiel na svet v tejto dobe a podvedome by chcel žiť svoj minulý život, vrátiť sa do minulosti celkovo. Ak sa niekto oblieka príliš nekonvenčne a priťahuje pozornosť kam vkročí, je určite v opozícii voči autorite (rodičia, šéf a pod.) Tu ide o osobné rozhodnutie a nie z vedomej túžby robiť dojem na ostatných, či ich šokovať. Nikdy tu nejde o reakciu na niekoho iného.

 

Keď si človek oblieka to, čo sa páči jeho rodičom, partnerovi, priateľom atď., nie je schopný viesť svoj život v emočnej ani v mentálnej rovine. Necháva sa ľahko ovplyvniť a vôbec nepočúva svoje potreby.

 

Podľa výskumu publikovanom v časopise Journal of Research in Personality je možné uhádnuť charakter osoby na základe topánok. Omni Gillath z University of Kansas tvrdí, že na základe ceny, štýlu, farby, a stavu topánok je možné uhádnuť až 90 % z osobnej charakteristiky ich majiteľa. Na základe týchto vlastností je možné odhadnúť jeho príjem, pohlavie, vek, ale aj politické preferencie.

 

—————

Späť