5.apríl 2017

05.04.2017 16:19

Začína to vyzerať sľubne. Už sedia dve kačky a jedna slepička. Ak nezaúraduje nejaká nepriaznivá okolnosť, asi tak za mesiac budeme mať káčatká a kuriatka. Vlastne - sadla aj hus. Možno budú aj húsatká. Ale ak to dopadne ako vlani, tak tá blbá husa znovu zlezie z vajíčok skôr, ako sa v nich stihnú inkubovať húsky. 

S husami je to zaujímavá vec. Máme len gunára a jednu hus. Keď si hus sadne na vajíčka, gunár to znáša spočiatku hrdinsky. Ale ako čas beží, začína mu byť bez partnerky otupno. Vlani to vyriešil tak, že ju stiahol z vajíčok. Toľko jej nástojčivo gagotal nad hlavou, až sa húska - ako poslušná manželka - vykašľala na potomstvo a ďalej robila spoločnosť osamelému manželovi.

Narodili sa nám ďalšie kozliatka - kozička a capko. Ich mama rodila prvýkrát a hneď má dve malé - šikulka. Sú strašne drobunké, ale snáď dorastú bez problémov. Lindin capko je už úplne zorientovaný na dvore a začína vystrkovať rožky - obrazne povedané, lebo nebude mať rohy. Ponúkli sme ho na predaj. Vyzerá úplne nádherne - má sfarbenie ako kamzík a tak sa aj správa. Lezie na všetko, čo vytŕča aspoň pol metra nad zemou. Ak sa nepredá, budeme ho musieť zarezať a už teraz mi je to ľúto.

Malá Me-me je ako jej mamička Gajda. Chodí si po dvore a zobká. Tam nájde trochu sena, inde chutnú trávičku, potom si dá trochu otrúb a keď je Linda zasnívaná, ukradne si trošku mlieka. Je rozkošná.

Včera som sa konečne dostala aj k záhrade. Som zástancom kontajnerového záhradníčenia. To znamená, že na menšom priestore mám plno vaničiek a väčších či menších nádob naplnených zeminou a v nich pestujem rastlinky. A k tomu malý fóliovník. Výhodou takéhoto pestovania je to, že netreba okopávať. Ak v nádobe okrem mojej plodiny vyrastie aj nejaká burina, jednoducho ju vytrhnem. Odpadá aj jesenné ryľovanie, čo je hlavne pre chrbát veľmi dobrá správa. Podarilo sa mi zasadiť niektoré plodiny - šalát, reďkovka, hrášok, mrkva, petržlen, cibuľa - a akonáhle som to všetko poliala, začalo pršať. Môže to byť náhoda, že už vyše mesiaca nepršalo a začne vtedy, keď polejem záhradu? Asi takto nejako fungujú privolávači dažďa. Teraz už ostáva len čakať, či niečo aj vzíde =).

 

—————

Späť