28. marec 2017

28.03.2017 11:22

Me-me je už úplne v poriadku. Jej kŕmenie sme vyriešili trochu násilnou cestou. Keďže Linda má teraz dosť mlieka, začali sme malú Me-me prikladať k Lindinmu vemenu. Lenže kozy sú individualisti a nemajú pekné sociálne vzťahy. To zahŕňa v sebe aj skutočnosť, že nie sú ochotné postarať sa o mláďa inej matky – na rozdiel od mnohých iných zvieracích druhov. Ak koze priložíte cudzie kozliatko k vemenu, aby sa nacicalo, koza ju zubami chytí za kožúštek a doslova odšmarí.

Ani Linda dobrovoľne nebola ochotná nechať Me-me napiť sa. Museli sme to riešiť trochu drasticky. Lindu sme za obojok pripli k plotu, chytili sme jej obe zadné nohy – ja jednu, manžel druhú – a Me-me mohla piť. Linda sa aj tak snažila ochrániť si svoje práva a šklbala sebou a chcela Me-me uhrýzť, ale nepodarilo sa jej to. Odvtedy Me-me pije týmto spôsobom ráno a večer kozie mlieko a už nemá žiadne zažívacie problémy.

Pred dvoma dňami sa „pochlapila“ prvá kačica a sadla na vajíčka. Z nejakého dôvodu sa rozhodla, že svoje potomstvo vysedí v kuríne, čo asi naše sliepky ťažko chápu. Obsadila im ich kôš, do ktorého znášali najčastejšie vajíčka. Pravdepodobne sa jej ten kôš zdal najplodnejší, tak si ho privlastnila =). Takže zhruba tak za mesiac môžeme čakať prvú várku kačičiek.

Konečne začala rásť trochu trávička a naše zajačiky a morčiatka dostávajú prvé púpavové listy. Súkajú ich do seba ako špagety. Jarná tráva má v sebe veľa výživy a týmto našim hlodavcom veľmi chutí. Uprednostnia ju aj pred takými pamlskami, ako suché pečivo či obilný šrot.

Naši návštevníci nás upozorňujú, že na hospodárskom dvore prebiehajú súboje. Káčer a gunár sa snažia jeden druhého zniesť zo sveta. Žiaľ, aj medzi zvieratami funguje svet konkurencie a títo dvaja operenci vodného sveta žijú v presvedčení, že dvor je pre nich dvoch príliš malý. Aj keď toto meranie si síl vyzerá hrozivo, zatiaľ nedošlo k žiadnej ujme na zdraví okrem peria, ktoré zo seba vzájomne v zápale boja vyšklbávajú. Ale počuli sme už prípad, že pri takomto súboji jeden súper toho druhého vykastroval. Hovorí sa, že v láske je povolené všetko. Ešteže medzi ľuďmi je tento spôsob súperenia o ženu ojedinelý.

Po týždni sa znovu objavili nočné mrazy – také 3-4 stupne pod nulou. Odtiaľto pochádza názov našej doliny – Studená. U nás sú nočné mrazy aj vtedy, keď už ani v Tatrách nie.

Prišiel čas pozrieť sa na záhradu. Treba pripraviť pôdu na sadenie, nakúpiť semiačka, vyčistiť jahodnisko a na trávniku pohrabať všetky smeti, ktoré sem navial vietor zo stromov, z cesty a nanosili nám psíci. O také dva týždne sa trávnik naplno zazelená a začne ďalšia teplá sezóna – konečne!